Contact Us
The Advocate - News for employees of the Arkansas Department of Correction

Training Academy Graduates

BCOT 2018-J

Class 2018-J graduated from Basic Correctional Officer Training (BCOT) at Landmark Baptist Church in England, Arkansas on August 24, 2018. Their class motto was, “Be the Change!”

Members of the tenth BCOT graduating class of 2018 included: Ericka Adams, Tiffany Addison, Nairobi Anderson, John Barnett, Sherricka Bedford, Latoya Brown, James Burroughs, Steven Cantrell, Mildred Clifton, Chassidy Colbert, Jason Conner, Michael Curtis, Kenna Dennis, Treasure Durden, Rashanna Eddins, Brittany Edmond, Shynice Galloway, Kathy Gochenour, Miranda Goldman, Suzanne Gordon, Bryan Gray, Shawn Grigson, Tommy Hawkins, Rickey Herring, Amy Hull, Felicia Hunt, Shamane Jackson, Sharlyn Jackson, Lakieya Jenkins, Natalie Jenkins, Gage Johnson, Deonna Kee, Keonta King, Martrice Lawrence, Jimmy Levario, Jamelia Leverson, Ryan Liesmann, Matthew Long, Rhett Lowe, Samara Markham, DeJuan Martin, Eric Martin, Kaleigh Martin, Trae Matthews, Matthew McCann, Ajai Miller, Latrele Mitchell, Lisa Montague, Braylon Moore, Haley Moore, Tiara Moore, Logan Morgan, Michael Musgrove, Bryan Nelson, Latyra Pettis, Teshunna Porter, Brian Powell, Stephen Ray, LaBritney Reaves, Shakedra Reed, Tavian Ross, Jonathan Sanders, Takyrra Scott, River Shows, Samuel Shulaw, Anthony Sifuentes, DeAsia Smith, Kayla Songer, Joshua Steward, Mary Thornton, Andrew Tietjen, Chris Truehill, Jeremy Vandergriff, Joshua VanDon, John Washington III, Christopher West, Shaquawanna White, Denerika Williams, Christopher Wright, Nathan Wright, Vernice Wright, and Jeremy York.

James Burroughs of the McPherson Unit (center) was the recipient of the Willis H. Sargent Award and is pictured with guest speaker Deputy Warden Linda Dykes of the Tucker Unit and Training Academy Director Randy Callas.

BCOT 2018-I

Class 2018-I graduated from Basic Correctional Officer Training (BCOT) at Landmark Baptist Church in England, Arkansas on August 3, 2018. Due to its large size, the class was divided into two squads: I1 and I2. The I1 class motto was, “Strangers at the Start – Family at the End” and I2’s class motto was, “Set the Standard! Be the Standard!”

Members of the ninth BCOT graduating class of 2018 included: Abayomi Adeyemi, Antonia Allison, Tykeasha Anderson, Spencer Apel, Cornisha Atkins, Ty Bagwell, Demetrice Betties, Jasmine Browley, Tionne Broxey, Jameesha Cain, Joey Cates, Daniel Cooper, Derrick Cranford, Bladen Croslin, Colton Croslin, Shatika Daniels, Lemarcus Davis, Luke Davis, Daniel Dillard, Delance Dillard, Michael Dillon, Dave Dorsey Jr., Markayla Doss, Alisa Dowden, Latisha Edwards, Jason Edwards, Alexis Ellis, Jamethia Elmore, Valeasia Evans, Sharon Evans, Tiffany Ezekiel, William Foots, Austin Ford, Nathan Gann, Carlos Garrison, Justin Gay, Latarsha Givens, Desha Gullette-Sharkey, Sherrod Haggard, Jeremy Haverstick, Deandra Haynes, Shandler Hollis, Anthony Holstead, Tanner Holstine, Renisha Howard, Jayla Huggins, Christopher Jackson, Willie Jackson, Takiyah Jakes, Destiny Johnson, Michael Jones, Gary Keeth, Bruce Kelly Jr., Michael Kelly Jr., Erica King, Kyhren Knott, Miki Kunishinge, Adam Little, Lueella Mason, Brittan McDaniel, Jamiee McDonald, Koleman McLure, Nicole Moore, Larinesha Morris, Arthur Norah, Alisia Obannon, Smauel Oehring, Ashley Parchell, Marcus Pitts, Averona Polk, Dylan Pratt, Justice Reliford, Wilson Richey, China Rivers, Leshawn Rose, Christen Savage, JaRoderick Scruggs, Beckie Shields, Vernon Simkins, Jaquez Smith, Andrelica Smith, Daniel Smith, Tabitha Smith, Jake Spells, Jalisha Splunge, Johnnie Stansifer, Waneshia Stewart, Brian Taylor I, Emily Terry, Nebraska Thompson, Deidre Triplett, James Vance, Tiara Walker, Kimberly Watson, Vershanta Weare, Kraylin Wiggins, Cameron Williams, Vashon Williams Jr., Shavonta Wilson, Jordan Wilson, Kayla Wilson, Vanessa Yarburrough, and Christopher Young.

The two Willis H. Sargent Award winners selected for Class 2018-I were Tabatha Smith of the East Arkansas Regional Unit (left) and Shandler Hollis of the Delta Unit. They’re pictured with Deputy Warden Christopher Budnik of the Cummins Unit, who served as guest speaker at the graduation.

BCOT 2018-H

Class 2018-H graduated from Basic Correctional Officer Training (BCOT) at the White Hall Community Center on July 13, 2018. The class was divided into two squads – H1 and H2 – due to its large number of participating cadets. The H1 class motto was, “One Team, One Fight” and H2’s class motto was, “No Motto Needed: We’ve Already Succeeded.” ADC Director Wendy Kelley was the guest speaker for the ceremony.

Members of the eighth BCOT graduating class of 2018 included: Ian Aasen, Elizabeth Anderson, Lakesha Anderson, William Anthony, Hunter Arnold, Joshua Babineaux, Quentin Baker, Devario Ballard, Simone Banks, Adam Barnum, Alvaro Barrera, Shalanda Barton, Samantha Beard, James Beasley, Michael Bellamy, Christian Blackmon, Veronica Booker, Caleb Boyd, John Brannen, Jacob Breeding, Jessica Brown, Lajuana Brown, Ambert Burt, Amenia Butler, Ashley Campbell, Derrell Campbell, Gregory Campbell, Melinda Carlsen, Jeremy Clark, Dominikue Clifton, Calyicia Collins, Latonya Conrod, Michael Cousin, Archie Davenport, Joseph Dudley, Keionti Duncan, Deviunta Foster, Courtney Fowler, Ticara Fuller, Dana Gist, Billijean Glover, Wanda Glover, Cameron Goodin, Tacarra Goodwin, Anita Green, Wayn'a Green, Angela Guyton, Thomas Hanna, Demetria Harris, Justin Harris, Robert Harrison, John Headley, James Heard, Timothy Henderson, Nieisha Henry, Antenesha Hickey, Brookelynn Holysz, Amanda Huggins, Daniel Huls, Kyle Hurley, Derek Ivy, Eric Jackson, April Jenkins, Victoria Jenkins, Michelle Johnson, Jozlyn Jones, Katina Jones, Latsateria Jones, Phillip Keys, Thomas Killman, Paula Kornegay, Patsy Lambert, Tekera Lawrence, Jordan Leopard, Destiny Lewis, Allison Lock, Hakeem Lomax, Jasmine Louis, Jacqueline Love-Clark, Sunny Masters, Tequilla Mathews, Akoya Matthews, Tywona Matthews, Adam Mauldin, Rachele McArthur, Kendra McClaran, Cheneka McCraney, Erin McDaniel, Monica McKnight, Albertessia McVay, Kevin Middleton, Tanya Mitchell, Andrea Moore, Brandon Moore, Carlissa Moore, Cassondra Moses, Joshua Murray, Deuntae Newman, Bradley Norman, Cole Oswalt, Tristan Overton, William Owen, George Perez, Amber Powell, William Powell, Denesha Pruitt, Tyler Reeves, Blake Reynolds, Dillon Reynolds, Angela Roberts, Nicholas Roberts, Alexander Robinson, Don Robinson, Austin Rogers, Jacob Ross, Dominique Rutledge, Curtis Scott, Tyler Sheard, Jekevia Simmons, Theisom Sims, Jonnica Smith, Keith Smith, Morgan Smith, Timothy Smyser, Keondrick Spencer, Tianna Stanley, Tracy Strain, Duane Thompson, Sequita Tillman, Michelle Tillmon, Marion Todd, Katie Tosca, Claudia Townsell, Koty Tucker, Darren White, Emonte White, Martavious Williams, Toni Winston, and Jamie Young.

 

Training Academy Director Randy Callas presented a Willis H. Sargent Award to a representative from each of the BCOT 2018-H squads. Tracy Strain of the McPherson Unit (left photo) was the H1 recipient and Tacarra Goodwin of the Pine Bluff Unit was selected from the H2 squad.

BCOT 2018-G

Class 2018-G graduated from Basic Correctional Officer Training (BCOT) at Landmark Baptist Church in England, Arkansas on June 22, 2018. Due to its large size, the class was divided into two squads: G1 and G2. The G1 class motto was, “Grind Now, Shine Later” and G2’s class motto was, “Divided by None.” A Willis H. Sargent Award winner was chosen from each of the squads. Roy Porter of the Cummins Unit represented G1 and Amoson Bryant of the East Arkansas Regional Unit was the G2 selection. ADC Assistant Director Jim DePriest was the guest speaker for the ceremony.


BCOT 2018-G1


BCOT 2018-G2

Members of the seventh BCOT graduating class of 2018 included: Daja Adams, Keenan Akins, Kenneth Barnett, Braydon Bookwalter, David Boozy, Cody Bratton, Austin Browning, Jerlisa Brown-Porter, Amoson Bryant, Mason Buckley, Jasmine Bullard, Patricia Burton, Shelicia Clark, Antonett Conner, Dustin Conrad, Chance Culclager, Willie Dansby, Lanita Davis, Tony Dixon, Alex Draughn, Matthew Duke, Aramis Edwards, Samdricka Evans, James Ferguson, Tamara Ferrell, Kristopher Fitzgerald, Morgan Foots, Heather Forsman, Andrea Franklin, Constance Franklin, NaTavia Fuller, Zipporha Gallion, James Gaskin, Rolland Geror, Nadriona Girtman, Ariadna Gonzalez, Shirley Gooseberry, Cassady Gortney, Jimmy Green, Garrett Griffin, Taraja Grossley, Cornilus Harper, Brittney Hartsfield, Timothy Hendrix, Jessica Hess, Natarshish Hogan, Michael Holt, William Hosch, James Hudson, Willie Jenkins, Ariana Johnson, Sharonda Jones, Ronald Jordan, David La Grow, James Lindsey, Tyrese Mackrell, Ronald Magness, LaRhonda Matthews, Scott Miller, Rickey Minor, Iesha Moore, Logan Neldon, Marquis Oliver, Shontil Palmer, Jelani Patrick, Keith Peterson, Tyreisha Poole, Roy Porter, Patricia Rather, Ladacia Reed, Trunell Reed, Chloe Roberts, Lakeshia Robinson, Kailon Ross, Meiyah Shepherd, Matthew Shimasaki, Megan Shipman, Fantazia Sims, Desha Sission, Nanette Slaughter, LaShonda Smith, Renikka Smith, Tiffany Stanley, Joseph Steward, June Steward, Fiero Stewart, Justin Stroud, Keilonda Thomas, Carla Thompson, Antoine Tyson, Mason Vanbruggen, Jonathan Vineyard, Travis Wallace, Alexius Washington, Toni Washington, Judy Whitman, Deidra Williams, Jerrion Williams, Marshay Williams, Alexis Wilson, Kyle Winters, Nicholas Wolff, Caleb Wood, Donna Woods, Durrell Woods, and Darren Young.

BCOT 2018-F

Class 2018-F graduated from Basic Correctional Officer Training (BCOT) at the Willis H. Sargent Training Academy on June 1, 2018. Their class motto was, “Expect the Unexpected.”

Members of the sixth BCOT graduating class of 2018 included: Latricia Askew, David Bayless, Amy Beard, Paris Branch, Gage Brewer, Anthony Brown, Jessica Caldwell, Palmer Child, Jennifer Crowder, Anisha Dunbar, Andrae Farr, Christopher Gibson, Sedrill Griffin, Travary Hart, Richard Hennessey, Jekerric Howard, Frederick Jackson, Caveron Jones, Tammy Jones, Jonathan Kelly, Taleighia Kirk, Nakita Kitchens, Alyssa Lampton, Jaylin Lee, Donzell Lewis, Danielle Lindsey, Brianna Love, April Mathews, Amanda McBrine, Colby Minor, Russell Mullins, Shameka Ridley, Nikki Rollins, Jadelyn Rowlett, Leslie Satterfield, Dewanna Steward, Justin Vaughn, and Clinton Walker.

The Willis H. Sargent Award Winner for Class 2018-F was Amanda McBrine of the North Central Unit (second from right). Also pictured are ADC Training Academy Director Randy Callas, Deputy Warden Claudia Harris of the Wrightsville Unit, who was the guest speaker at the graduation, and Lieutenant David Farrier.

BCOT 2018-E

Class 2018-E graduated from Basic Correctional Officer Training (BCOT) at the Willis H. Sargent Training Academy on May 11, 2018. Their class motto was, “Never Walk Alone.” Warden Jeremy Andrews of the East Arkansas Regional Unit was the guest speaker at the ceremony.

Members of the fifth BCOT graduating class of 2018 included: Timmie Austin, Jared Ball, Sasha Bares, Jarrid Carroll, Sheree Coleman, Patricia Crawford, Andrew Cunningham, Faith Foster, Robert Gibson, Kristian Gooden, Ke’Anjola Graham, Stepheny Hernandez, Fantasa Jackson, Sheunta Johnson, Brenden May, Terri McCoy, Sabrina McQuay, J’Rance Nash, Joseph Newcomb, Mohammed Pasha, Dakota Pendergrass, Kendra Posey, Sandra Qualls, Aleya Rauls, Ike Sanders, Cortez Shaw, Parneisha Slater, Nathaniel Spearmon, Tony Thompson, Markel Toney, Louis Wade, Corey Washington, Kenioun Williams, Ladarius Williams, Mitchell Wright, and Tericka Wright.

Mohammad Pasha of the Grimes Unit was awarded the Willis H. Sargent Award, presented to him at graduation by Lieutenant Bryant Dallas and ADC Training Academy Director Randy Callas.

BCOT 2018-D

Class 2018-D graduated from Basic Correctional Officer Training (BCOT) at the Willis H. Sargent Training Academy on April 20, 2018. Their class motto was, “Rule #1: We All Go Home.” The winner of the Willis H. Sargent Award was Peter Kootz of the North Central Unit. Shelli Hamilton, Unit Supervisor of the Texarkana Regional Correctional Center, served as the cermony's guest speaker.

Members of the fourth BCOT graduating class of 2018 included: Andrew Allen, John Allen, Ricky Aubrey, Joshua Barnes, Darlisha Batchelor, Dillion Berryman, Dykajeon Brown, Ameshia Burt, Laura Calloway, Delisa Coakley, Jim Coleman, Christopher Collins, Jimmy Davis, Neveyan Dillard, Terrance Edwards, Edward Eversmeyer, Isaac Felton, Christian Floyd, Joshua Jackson, Seth Jackson, Tanya Johnson, Ethel Jones, Jada Jones, Brian Key, Cassandra King, Peter Kootz, Gary Lee, Kizzie Martin, Shannon McCoy, Cedric McDonald, KeAndrea Moore, Tanye Overton, Emery Page, Matthew Paynter, Quintessa Pierce, Takeysha Price, Akela Rashid, Tera Rawls, Willie Smith, Zelma Spiller, Willie Taylor, Akira Townsend, Jacob Tucker, James Washington, and Daryl Williams.

BCOT 2018-C

Class 2018-C graduated from Basic Correctional Officer Training (BCOT) at the Willis H. Sargent Training Academy on March 30, 2018. Their class motto was, “Our Best Begins With Us.”

Members of the third BCOT graduating class of 2018 included: Nathan Alexander, Shaniqua Allen, Tara Barry, Shadayja Bass, Danny Bateman, Tamara Beckworth, Shelley Brown, Blake Burnett, Kentin Dunigan, Colten Eastworth, Thomas Ezell, Chastity Green, Hillary Green, Brandon Gurley, David Hartsfield, Terry Hayes, Gale Haynes, Andrew Horowitz, Shaquiel Ingram, Ebony Jackson, Marcus Jones, Anthony Lambel, Michael Lennox, Mark Love, James Lowe, Cody Matkins, Tina May, Robert McArthur, Lydia Mitchell, Tera Morgan, Lon Muldoon, Christian Murray, Charles Patterson, Seth Pennington, Zafiro Pizarro, Elaine Powers, Gabrielle Robinson, Denise Rodgers, Brenda Pirita Rodriguez, Kanon Seale, Heath Smith, Johnathan Smith, Chernetta Taylor, Dakota Turner, Christopher Vernor, Akia Vincer, Kate-Lyn Wanner, Shoan Welch, Jessica Wesley, Donell Williams, and Olivia Williams.

The Willis H. Sargent Award Winner for Class 2018-C was Danny Bateman of the Grimes Unit (second from left). Also pictured are ADC Training Academy Director Randy Callas, Warden Toni Bradley of the McPherson Unit, who was the guest speaker at the graduation, and Captain Larry Cyr, Training Academy Supervisor.

Class 2018-B

Class 2018-B graduated from Basic Correctional Officer Training (BCOT) at the Willis H. Sargent Training Academy on March 9, 2018. Their class motto was, “Strong Mind – Strong Will.”

Members of the second BCOT graduating class of 2018 include: Kenneth Anthony, Kiari Barkins, Bryonna Bess, Tyler Bradley, Ashley Brown, Mercury Clay, James Coan, Brittany Cochran, Michael Cochran, Donnell Collins, Timothy Craig, James Curtner, Bobbie Dawson, Brianna Dial, Takeya Dudley, Jesus Feliberty Casiano, Regina Flowers, Katie Gaston, Dakota Harvey, Joshua Hawkins, Malyn Heard, Cody Hickman, Brittany Hipp, Jasmine Howard, Crystal Johnson, She’Neka Johnson, Patrick Killebrew, Ramon King, Valencia King, Ryan Lewis, Anthony Lugo, Raven Maxwell, Dakota McKeown, Chad McNew, Brenda McRay, Tamyra Morris, Christopher Moya, Tyra Parker, Andy Phelps, Michael Roberts, Deloris Rodriguez, Colt Russell, Landyn Sims, Kyerra Taylor, Justin Turner, Joseph Wade, Nathan Williams, and Kenneth Woodson.

Deloris Rodriguez from Mississippi County Work Release was awarded the Willis H. Sargent Award for Class 2018-B. Training Academy Director Randy Callas (left), Officer Rodriguez, Warden Deangelo Earl, who was the ceremony's guest speaker, and Lieutenant David Farrier are pictured.

Class 2018-A

Class 2018-A graduated from Basic Correctional Officer Training (BCOT) at the Willis H. Sargent Training Academy on February 2, 2018. Their class motto was, “One Team, One Mission.”

Members of the first BCOT graduating class of 2018 include: April Akins, Rena Baillie, Jameshia Bannister-Ford, Gloria Bell, Myron Bell, John Brown, Kiara Brown, Vince Brown, John Burton Jr., Paden Cannon, Jennifer Carr, Mario Casillas Jr., Hope Center, Darien Chaney, Alyssa Clary, Kristian Cooley, Clayton Copeland, Ruby Damper, Michael Duffey, Eden Edwards, Hunter Ethridge, Nathaniel Farmer, Melanie Franklin, Oren Ginn, Ryan Goins, Austin Grayham, Marria Green, Karrie Hall, Gene Hampton, Lennon Hardy, Jasmine Harper, David Harris, Daniel Heflin, Matthew Heien, Kaylan Jacobs, Lauren Jester, Lakeshia Lee, Brandon Lockwood, Dennis Lore III, David Mahan, Carol Martin, Chelsea McGuire, Christopher Miller, June Miller, Cameron Moore, Jamal Moore, Thomas Morgan, Anthony Raby, Richard Randolph, Channon Redmond, Montrell Roberson, Tristan Rogers, Chiquita Sanders, Craig Schroeder, Christinia Shipman, Rufus Sims III, Cherikka Smith, Cody Smith, Trent Smith, Shakarra Tyler, Dennis Ugbaja, Aaron Vanlandingham, Jimmy Via, Sandra Washington, Gerald Wells, Brashawn Whiteside, Janice Williams, Terrance Wright, and Lisa Yarberry.

Marria Green from the Wrightsville Unit was awarded the Willis H. Sargent Award for Class 2018-A. Training Academy Director Randy Callas (left), who was the guest speaker at the graduation, Officer Green, Captain Larry Cyr, and Lieutenant Bryant Dallas are pictured.
 

Quick Links

Social Media

An ACA Accreditied Agency

Contact Information

Arkansas Department of Correction
P.O. Box 8707
Pine Bluff, AR 71611-8707
Contact Us | Google Map